Když jsem začínal kouřit dýmky, neměl jsem žádného mentora, se kterým bych mohl mluvit, ani nikoho, kdo by mi prozradil nějaké tipy, jak si kouření dýmky více užít. Musel jsem se hodně naučit sám pomocí čtení, pomocí internetu, pomocí posílání dotazů na specializované prodejny a pomocí experimentování. Říkal jsem si, že bych s vámi všemi mohl sdílet některé tipy, které jsem si oblíbil. Naprostá většina těchto tipů je spíše pro začátečníky, ale některé z nich by mohly pomoct i více zkušeným a ostříleným dýmkařům.
Pojďme začít pěkně od začátku.
Předtím, než začnete plnit a nacpávat svou dýmku čerstvým tabákem, se ujistěte, že jste dýmku po minulém kouření vyčistili.
Ujistěte se, že v dýmce nemáte žádný nespálený tabák ani popel, který by mohl zablokovat průduch v dýmce a vy byste tak nedosáhli dobrého tahu.
Používejte méně tabáku, než kolik si myslíte, že budete potřebovat.
Toto je jeden z tipů, o kterém většina lidí vůbec nepřemýšlí a nějakou dobu mi trvalo, než jsem se to naučil. Zní to velmi jednoduše, ale někdy se prosté věci snadno přehlíží.
Když jsem byl začátečník, měl jsem tendenci používat více dýmkového tabáku a vždy jsem se snažil namačkat ho silou do hlavičky. Jenže použití nadměrného množství tabáku zapříčinilo, že byl v dýmce těsně nacpaný a já jsem tak měl špatný tah. Celý zážitek z kouření pak nebyl tak příjemný. Použijte proto při plnění dýmky méně tabáku, vždy si můžete naplnit další dýmku, pokud budete chtít.
Dýmku naplňte volněji, než si myslíte, že bude potřeba.
Základní pravidlo pro plnění dýmky zní; pokud je váš tah podobný tomu, když pijete skrz brčko, máte dýmku správně naplněnou. Když si plním dýmku já, mám radši, když si ji naplním ještě o něco volněji. Je totiž mnohem jednodušší tabák během kouření udusat než ho naopak uvolnit.
Vždy si před zapálením zkontrolujte tah v dýmce.
Pokud je tah příliš těžký, vyprázdněte hlavičku a začněte znovu. Takhle alespoň nebudete plýtvat tabákem. Když si totiž dýmku zapálíte a tah bude těžký, budete muset hlavičku tak jako tak vyprázdnit a to už je plýtvání tabákem, protože část tabáku je shořelá a nemůžete jej proto znovu použít.
Vždy si nechte aspoň 3 mm (já osobně preferuji spíše 6 mm) volného prostoru mezi tabákem a okrajem dýmky.
Díky tomuto tipu poskytnete tabáku prostor, kam se bude moct rozpínat po zapálení. Zabráníte tak nechtěné situaci, kdy se rozpálený tabák dotýká okraje hlavičky. Také se vám díky volnému prostoru pod okrajem hlavičky podaří dostat plamen přímo do hlavičky, do tabáku. Tímto způsobem si ochráníte okraj své dýmky a ta pak bude i po letech kouření vypadat stále dobře.
Ožehněte tabák.
Tento způsob kouření je diskutabilní, někteří ožehnutí dělají, jiní ne. Já osobně jsem zkoušel oba dva způsoby a vždy se mi nakonec lépe kouřilo, když jsem si tabák na začátku před zapálením lehce ožehl. Abyste dosáhli ožehnutí, přiložte plamen ohně na tabák, několikrát lehce natáhněte a pak přestaňte. Takto si tabák ožehnete a na povrchu tabáku vám vznikne malý plamen, který zase hned zmizí. Poté lehce udusejte popel, a myslím tím opravdu lehce. Nepoužívejte žádný tlak. Ať veškerou práci odvede jen vlastní tíha dusátka. Vše, co potřebujete udělat, je rozdrtit popel a urovnat povrch tabáku. Vždycky se mi nejlépe kouří, když ožehnu tabák tak třikrát až pětkrát. Dělám to tak dlouho, dokud nemám ožehnutý celý povrch tabáku. Potom už tabák zapálím.
Zapalte opravdu všechen tabák.
Abyste zapálili opravdu všechen tabák v dýmce, je potřeba zhruba třikrát dlouze natáhnout, když máte plamen umístěný přímo nad tabákem. Tak totiž dostanete oheň skrz všechen tabák. Když to uděláte, odstraňte plamen a počkejte asi tři vteřiny. Poté opakujte celý postup tak dlouho, dokud nebude celý povrch tabáku žhavě červený. Tohle dělám proto, abych neměl tabák příliš rozžhavený. Mějte na paměti, že příliš rozpálený tabák bývá nejčastější příčinou zničené dýmky. Při zapalování tabáku nespěchejte, dopřejte si čas a udržte jej spíše chladnější. Potom si budete moct o to více užít celý zbytek kouření. Pokud se tabák během kouření příliš rozpálí, odložte na chvíli dýmku, nechte ji trochu zchladnout a poté tabák znovu zapalte.
Udusávejte spíše méně často a menší silou.
Když budete udusávat příliš často a velkou silou, dosáhnete příliš těsného tabáku. To pak způsobí těžší tah a vy si nebudete moct tolik užít své kouření. Vždy, když si musím během kouření znovu zapálit tabák, snažím se to dělat bez udusávání. Jen pokud tabák nelze zapálit, začnu udusávat. Nepoužívám přitom ale žádný tlak, opět jen nechám tíhu dusadla, aby rozdrtila popel, a poté tabák znovu zapálím.
Jediným případem, kdy při udusávání používám tlak, je situace, kdy potřebuju trochu utěsnit tah v dýmce. I tak ale používám jen lehký tlak.
Stejně tak budete muset použít sílu i v případě, kdy budete chtít urovnat povrch tabáku v dýmce. Abyste povrch urovnali, budete muset na dusátko trochu zatlačit. Jen se ujistěte, že použijete dostatečnou sílu k tomu, abyste povrch tabáku urovnali. Vždy použijte méně síly a teprve, když vidíte, že to nestačí, použijte jí více.
To je tedy několik mých tipů. Doufám, že pro některé z vás budou užitečné.
Přeju vám spokojené bafání!