Historie dýmek Design Berlin

Dýmky Design Berlin – Historie

Po druhé světové válce začal Hubert Hartmann s novým živobytím – začal opravovat dýmky. Na začátku roku 1948 založil společnost a požádal o povolení, aby mohl začít vyrábět tabákové dýmky. Pfeifenstudio Hartmann (jak se později společnost jmenovala) byla mezi prvními továrnami v poválečném Německu, které měly licenci na výrobu dýmek od Allied Forces. Hubert Hartmann brzy najal výrobce dýmek, kteří převážně pocházeli z oblasti okolo Ruhly and Schweiny v Thuringii, což bylo nejdůležitější centrum výroby dýmek v Německu od doby, kdy se poprvé začaly dýmky vyrábět. Thuringia už nyní nebyla částí sovětské okupační zóny, která se později stala demokratickou republikou Německo.

Pilířem Hartmannovy výroby byly po další desetiletí levné, malé a kvalitní dýmky. V Německu se jim říkalo „Mutzenpfeifen“ (nebo také „Mutzchen“ či jednoduše „Mutz“). Lothar Schirwitz – výrobce a designér dýmek, se k Hartmannovi přidal v roce 1954 a stal se vedoucím manažerem výroby dýmek na konci šedesátých let. Díky zásluhám Schirwitze získaly Hartmannovy dýmky modernější design blízký dánským dýmkám. Vzhledem k německým zvykům kouření byly dýmky Design Berlin vybavené typickým devítimilimetrovým čepem na filtr. Důležité vylepšení kvality dýmek vynucené Schirwitzem pak bezpochyby způsobily rostoucí úspěch dýmek. Okolo roku 1975 si společnost osvojila jméno značky db – Design Berlin, aby tak podtrhla svůj nový image.

Lothar Schirwitz také vyráběl velmi pěkné freehand dýmky. Dnes jsou dýmky Design Berlin, které jsou označeny jeho jménem, velice žádané, obzvlášť po tom, co odešel do důchodu po téměř padesáti letech práce pro Hartmanna / Design Berlin. Vzhledem k jeho potenciálu by mohl být jedním z německých nejvíce vyhledávaných výrobců, ale on radši zůstal v pozadí, bez jakékoliv publicity.

Na začátku 80 let 20. století převzala Design Berlin společnost Dr. Manfred Obermann Company z Berlína a později Design Berlin vedla společnost PLANTA Tabak-Manufaktur, což je jedna z největších německých společností vyrábějící tabák. Název firmy se změnil na Pfeifenstudio db – Design Berlin. Mezinárodní obchodní styky, které Planta měla, hodně pomohly nárůstu exportu do Anglie a do USA. Významnými zákazníky jsou také Švýcarsko a Rakousko a od nedávna se dýmky Design Berlin dobře prodávají i v mnoha zemích východní Evropy.

V roce 1993 se stalo něco, co také významně ovlivnilo historii dýmek Design Berlin: Planta / db převzala dřívější společnost VEB Pfeifen und Holzerzeugnisse Bad Liebenstein (zkráceně „Howal“ nebo „Holzwaren Liebenstein“), která byla zavřená v roce 1990 po konsolidaci dvou německých států. Howal byl jediným výhradním výrobcem dýmek v pozdější demokratické republice Německo. Společnost založil Carl Sebastian Reich ve Schweině v roce 1887 a na své 50. výročí v roce 1937 byl C.S. Reich největší továrnou na dýmky v celém Německu.

V současné době Design Berlin zaměstnává přibližně 12 dělníků ve Schweine, kam byla koncentrována výroba sériových dýmek. Designová díla a unikátní freehandy se pro potřebu dalších let vyráběly ve staré dílně v Berlin-Kreuzbergu až do doby, kdy se tento proces výroby také přestěhoval do Schweiny. Rudolf Apelt, který dnes pracuje na vlastní pěst jako „Baiano“, následoval Lothara Schirwitze až do chvíle, kdy jej vystřídal mladý a talentovaný Martin Schmalz.

Dnes se roční produkce pohybuje okolo 30.000 dýmek, přičemž db se hodnotí jako číslo dvě ve výrobě dýmek (po Vauenovi). Početné řadové série se doplňují mnoha speciálními modely. Design Berlin dnes hodně vytváří svěží a moderní tvary, které jsou oblíbené především mezi mladými kuřáky dýmek.

Některé zajímavé střípky:
Na konci 80. let 20. století vytvořil Design Berlin obchodní styk s Rainerem Barbim. Barbi musel podle smlouvy dodávat dýmky s označením „Manufaktur Berlin“. Tato myšlenka přišla od obchodního zástupce z North Rhine-Westphalia. Chtěl totiž, aby mohl ve své obchodní oblasti nabízet nějaké speciální dýmky. Barbi doručil společnosti Design Berlin přesně 36 dýmek, které měly označení „Manufaktur Berlin“ a „design r.barbi“ na spodní straně troubele.
Karl Erik Ottendahl, aktivní dánský dýmkový génius, zkusil po roce 2000 na nějakou dobu přestat s výrobou dýmek. Když tak udělal, prodal práva své registrované značky „Karl Erik“ (logo KE) v Německu Designu Berlin. A následně tu byly dýmky Karl Erik s dvojitě vyvrtávanou troubelí. Ale Karl Erik Ottendahl nikdy nepřestal zcela vyrábět dýmky až do jeho předčasné smrti v roce 2004, proto prodával své dýmky v Německu pod celým svým jménem.