Doutníky s názvem „vintage“

Vintage znamená v angličtině roční nebo výroční, proto se slovem vintage označují doutníky, které jsou vyrobeny ze speciálního výběru tabákových listů. Vintage cigars se používá tam, kde se jedná o výroční, a tudíž speciální edici. Buď se jedná o velmi příznivý rok pro sklizeň tabáku, ta je pak na krabici označená datem, nebo je používán výběrový tabák, který není v běžné produkci. Toto označení může zahrnovat také speciální tvar doutníku, který v této značce nenajdete, ale v minulosti byl velmi oblíbený. U této kategorie – tedy vintage doutníků mluvíme také o super premium doutnících. Tedy výběrových ručně dělaných doutnících.
Tak jako má víno různé kategorie, tak i u doutníků existují mimo základní řady i různé výběrové doutníky či speciální edice. Tabák jako plodina také podléhá vrtochům počasí, a proto v případě velmi kvalitního roku se výrobci snaží vyrobit něco unikátního, lepšího, než nabízí běžně. U doutníků rozlišujeme tak zvané „premium“ doutníky. Tyto doutníky se vyrábí ručně a většina pochází z karibské oblasti. Vyšší kvalita, než je „premium“ doutník je „super premium“. Tyto doutníky jsou vyrobeny ze speciálního výběru tabákových listů, které jsou  použity především na  náplně a vázací list. Mohou také zahrnovat speciální tvar, který běžně výrobce nedělá. Jedná se o doutník, který obsahuje tabáky z jednoroční sklizně. Vždy se jedná o mimořádně příznivý rok, kdy byly vypěstovány ty nejlepší tabákové listy. Je tomu podobně jako u archivního vína. Podívejme se trošku podrobněji na různé výroční doutníky. Tyto super premium doutníky můžeme najít u značky Don Diego Aniversario, Santa Damiana Vintage, Stanislaw Vintage a další. „Výroční“ doutníky jsou většinou označeny na krabici rokem slizně a mají většinou mírně odlišné obaly i prstýnky, než u běžně dodávaných druhů. Patří samozřejmě mezi ty nejdražší doutníky, které můžete sehnat. Prodávají se v limitovaných edicích, třeba i jednou za několik let a je to taková „třešinka“ na svátečním dortu u ručně dělaných doutníků. Některé doutníkové řady mají delší dobu zrání než je tomu u základních řad doutníků. Například doutníky značky Arturo Fuente mají i speciální řadu, která se nechává zrát po dobu 140 dní. Tyto doutníky se prodávají pod názvem Hemingway Signature a chuťově jsou velmi jemné a přitom velmi lahodné.

Mezi super premium doutníky patří i Peterson Gran Reserva, vyrobené v Hondurasu, náplň tabáků je z Hondurasu a Nikaragui a jemně sladký a kořeněný krycí list je kamerunský. Tyto doutníky mají plnou a vyváženou chuť a byly vyhodnoceny v americkém časopise Cigar Aficionado jako vynikající doutníky. Dvě velikosti těchto doutníků – robusto a belicoso dostalo v tomto americkém časopise hodnocení na neuvěřitelných 91 bodů.
Další speciální edicí na našem trhu jsou doutníky Stanislaw Cigars Vintage, které jsou ručně vyrobené v Dominikánské republice a to v tradičním doutníkovém městě Santiago de los Caballeros. Doutníky Stanislaw Special Vintage jsou určeny těm nejnáročnějším klientům, kteří mají rádi doutníky kubánského typu. Od ostatních doutníků Stanislaw se tato edice liší výraznou chutí a celkově silnějším charakterem.
Doutník je skvělou kombinací výběrových tabáků z Brazílie, Dominikánské republiky a Nikaragui. Brazilský krycí list prošel při výrobě trojnásobnou fermentací, což má skvělý vliv na samotnou chuť tabáku. Tím, že tabák prošel trojnásobnou fermentací, neštípe na jazyku a má výraznou sametovou chuť. Vázací list je vyroben z vynikajícího tabáku De Olor z Dominikánské republiky. Náplň je tvořena harmonickou kombinací výběrových dominikánských tabáků Piloto Cubano a Corojo od Esteli, které jsou doplněny plnými tabáky z Nikaragui. Výsledkem je vynikající doutník kubánského typu, výrazné plné chuti s oříškovým podtónem po celou dobu.

V poslední době je zvykem, že se zavedená značka rozšíří i o řadu maduro. Často se vůbec nezmění náplň jednotlivého druhu doutníku, pouze se změní krycí list. A tak se stane, že doutník s maduro krycím listem má jemně sladkou a plnou chuť, která svou chutí předčí i původní recepturu. To je případ i doutníku Santa Damiana Selection Especial Vintage Maduro. Jedná se tedy o speciální edici super premium doutníků, které mají krycí listy typu maduro. Tyto skvěle stavěné doutníky typu maduro mají charakter plné chuti a sladkého aroma. Krycí list těchto doutníků je z Nikaragui a je vyroben z tabáku, který je v Nikaragui pěstovaný z kubánských semen. Vázací list je z Dominikánské republiky a náplň těchto doutníků je tvořena speciální směsí tabáků z Nikaragui, Dominiky a Peru.  Tato speciální edice je určena spíše těm, kteří mají rádi plnější chuť a výrazné aroma.
Tato edice se u nás prodává ve třech tvarech a to torpedo, robusto či corona. Doutníky Santa Daminana Vintage Maduro zakoupíte například v obchodní síti Don Pealo.
Speciální doutníkové edice jsou určeny především pro zkušenější kuřáky, kteří dokáží ocenit jedinečnost doutníků. Velmi často se jedná o plnější chuť, která jde někdy ruku v ruce se sílou doutníku. Méně zkušený kuřák by měl volit tvar robusto či tvar corona, doutník vyrobený nejlépe v Dominikánské republice a spíše jemnější chuti. Z výběrových edic volte ty, které mají dlouhou dobu zrání.

Text: Michaela Koláčková
Foto: Rostislav Čuřík