Mexické doutníky A. Turrent

Doutníky A. TurrentMexiko není jen krásná příroda, sombrera, moře, kaktusy a kamenné památky připomínající bohatou kulturu místních obyvatel. Mexiko má také nádherné tabákové plantáže a místní půda v okolí Veracruz dodává vysoce ceněné tabákové listy, které jsou vhodné na výrobu chuťově velmi příjemných zemitých doutníků. V Mexiku se velmi často vyrábí doutníky typu „puro“. To mluvíme o doutnících, které jsou celé zhotovené z místních tabákových listů. Náplň, vázací i krycí list. Některé země, například Dominikánská republika musí velmi často dovážet kvalitní krycí listy. V Mexiku si vše vypěstují sami. Typickými mexickými výrobci s vysoce kvalitními doutníky je i továrna Tabacalera Alberto Turrent.

Tabacalera Alberto Turrent je situována na jihovýchodním pobřeží Veracruzu v Mexiku, v San Andrés. Firma zde doutníky nejen vyrábí, ale sama si pěstuje vlastní tabák a to již od roku 1880. Dnes továrnu spravuje již pátá generace zkušených doutníkových odborníků rodinné firmy Alberto Turrent. Jeden z nejstarších doutníkových specialistů v Mexiku vyrábí především značku Te-Amo a také doutníky s názvem A. Turrent. Doutníky A. Turrent mají i skvělý rating, zejména v časopise Cigar Aficionado získal doutník A. Turrent Triple Corojo skvělých 93 bodů v ratingu. Doutníky A. Turent jsou vyrobeny z tabáku vypěstovaného na vlastních polích, kdy listy byly ponechány k dozrání minimálně 4 roky. Doutníky A. Turrent mají silnější a přírodně sladkou chuť a reprezentují více než století tradičního „doutníkářství“ původního španělského typu v rodině. Tabák používaný na doutníky A. Turrent je pěstovaný na vybraných polích podle druhu tak, aby se docílila požadovaná kvalita a chuť v konkrétním druhu doutníku. Původně byly doutníky s rodinným názvem A.Turrent určeny pro vzácné obchodní návštěvy, jako dary různým politikům nebo speciálním V.I.P. hostům. Teprve mnohem později se rodina rozhodla vyrábět doutníky s rodinným jménem běžně i pro obchodní účely. Doutníky této značky si můžete u nás ve specializovaných obchodech zakoupit v pěti odlišných řadách. Nejlepší rating dosáhl doutník A.Turrent Triple Corojo. Jedná se o speciální doutníky, které obsahují tři různé druhy tabáků Corojo. V náplni najdeme Corojo ze San Andrés a z Nikaraguji. Vázací list je tvořen tabákovým listem Corojo z Nikaraguji a krycí list je mexický ze San Andrés. Co je to Corojo?

Doutníky A. Turrent

Corojo je typ tabákového listu, který se původně pěstoval v oblasti Vuelta Abajo na Kubě. Původně byl na Kubě vyšlechtěn Diegem Rodrigezem a název tohoto tabáku byl Santa Ines del Corojo, odtud tedy název Corojo tabákový list. Původní Corojo tabákové listy byly velmi křehké a velmi snadno podléhaly tabákovým nemocem. Obzvláště modrá plíseň byla jedním z hlavních ničitelů tohoto křehkého tabákového listu. Proto byl vyšlechtěn nový Corojo tabákový list, který měl velkou rezistenci vůči nemocem a škůdcům. Semena této rezistentní odrůdy se postupně rozšířily napříč karibskou oblastí, zejména po Kubánské revoluci v 60.letech 20.století. Corojo patří mezi křehké listy se specifickou jemně kořeněnou příchutí. Dodávají proto doutníku specifickou chuť. A Turrent doutníky Triple Corojo jsou doutníky skvělé konstrukce. Doutníky mají příjemně tmavě hnědou barvu, chuťově mají výraznou kořeněnou příchuť. Na patře můžete cítit příchuť cayennského pepře. Aroma je cítit spíše po kávě. Rozhodně doutníky Triple Corojo nejsou vhodné pro příležitostné kuřáky. Svým kořeněným charakterem a plnou chutí budou lépe vyhovovat milovníkům silnějších doutníků, zejména těm, kteří preferují doutníky spíše kubánského typu.

Doutníky A. Turrent

Další řadou značky A.Turrent je Clasico. Jde o základní řadu těchto doutníků. Doutníky klasické řady využívají mexické tabákové listy ze San Andrés, které jsou použity jak na krycí list, tak i na náplň. Výjimku tvoří vázací list, který je z Nikaragui. Výsledkem jsou středně silné doutníky plné chuti, které mají krémový charakter s jemným nádechem kávy a ořechů. Cenově se tyto doutníky pohybují od 100 do 140 korun na pultech obchodů podle velikosti. Na výběr je Corona, Short Robusto a Belicoso.

Doutníky A. Turrent

Následuje řada A. Turrent 6 Generations. Tato řada byla vytvořena tak, aby uspokojovala náročnější kuřáky doutníků, kteří mají rádi příjemnou a plnou chuť. Tyto doutníky dobře charakterizuje motto: „Největší potěšení pro nejnáročnější milovníky doutníků.“ V náplni jsou použity tabákové listy 5 různých tabákových druhů, které zrály po 7 let. Každý doutník je ručně vyroben díky španělské technice tak, aby byl vytvořen unikátní originál.

Všechny doutníky této řady byly navíc uskladněny v cedrových krabicích po dalších 6 měsíců, aby doutníky získaly perfektní buket a vynikající chuť. Vyrábí se ve tvarech Corona, Petit Robusto a Toro a cenově se pohybují od 140 po 180 korun za kus.

Řada doutníků A.Turrent Tradicional jsou typickými doutníky ze San Andrés. Tyto doutníky se vyrábí tradiční “španělskou” metodou, proto název Tradicional. Náplň je tvořena stoprocentním maduro tabákovým listem ze San Andrés. Vázací list i krycí list je Criollo ze San Andrés z Mexika. O tomto doutníku můeme říci, že je puro. Tedy všechny tabáky mají stejnou zemi původu, v tomto případě Mexiko. Doutníky řady Tradicional jsou střední síly s plnou chutí a jemným kávovým a ořechovým nádechem.

Doutníky A. Turrent

Další doutníkovou řadu A. Turrent Triple Play můžeme řadit k čistým doutníkům typu maduro, protože jsou vyrobeny z výběrových maduro tabáků. Tento středně silný doutník je vyroben díky spolupráci z továrnou La Flor de Copan v Hondurasu a doutníkových specialistů u Alejandro Turrenta. Tyto doutníky mají výběrový tmavý krycí list ze San Andrés, tmavý connecticut broadleaf vázací list a dlouhou náplň z listů Nikaragui, San Anrés a Hondurasu. Výsledkem je maduro doutník plné chuti a střední síly.

Obecně řečeno jsou mexické doutníky plnější a ostřejší chuti, proto jsou určeny spíše pro již zkušenější kuřáky, proto je potřeba si je dát po vydatném obědě či večeři. Rozhodně tyto doutníky mají co nabídnout, protože doutníky A. Turrent sází na kvalitu provedení a již při samotném pěstování tabákových listů ovlivňují výběrem tu nejlepší kvalitu. Svou typickou jemně ostřejší chutí nabízí skvělé zpestření oproti klasickým chutím z jiných karibských oblastí.

Doutníky A. Turrent

 

Text: Michaela Koláčková

Foto: Rostislav Čuřík