Mistrovství světa 2023 v Bukurešti

Dovolím si nejprve uvést stručné shrnutí všech faktů a statistik, než se pustím do popisu událostí.

Datum: 8. 10. 2023
Místo: Bukurešť, Rumunsko
Dýmka: Mr. Brog
Tabák: Peterson Early Morning Pipe
Pořádající klub: Pipe & Cigar Club Romania
Počet závodníků: 197
Počet zastoupených klubů: 35
Počet zúčastněných zemí: 24

Jak kdysi dávno napsal jeden sportovní nadšenec, není důležité vyhrát, ale zúčastnit se! O dýmkařských soutěžích platí toto heslo násobně. Stejně důležité, ne-li důležitější, jak samotná soutěž, je i všechno to okolo.

Z našich luhů a hájů vyrazili do země Hraběte Drákuly zástupci těchto klubů: Dýmal klub Nový Malín, Valašský fajfklub, PC Ostrava, PC 5 Ruda nad Moravou, Dýmka.net, PC Brno a 1DKKMCB.

Za Dýmka.net nás vyrazilo ve středu večer 6 a sedmý přiletěl v pátek odpoledne.

Naše dobrodružství začalo asi jeden kilometr za letištěm OTP, kdy našemu taxíku vysadil motor 😀 Jelikož s počítačem současných aut nehne ani bílá, ani černá magie, o kterou se řidič pokoušel, museli jsme vůz odtlačit z dálnice a čekat na přistavení náhradního vozu.

Tak jsme se do postele dostali až nad ránem a zbytek čtvrtku věnovali rekreaci těla a duše.

V pátek jsme vyrazili do Transylvánie navštívit údajný hrad páně Drákuly Bran a sídlo posledního rumunského krále a dáču komančského vůdce N. Ceaușescu, hrad Peleš.

V sobotu se bylo třeba zaregistrovat a shlédnout nabídky sponzorů a vystavovatelů. Nechci nikterak spojlerovat, ale jeden zástupce renomovaného obchodu dýmkařskými potřebami byl spatřen, jak rukou odbornou, rozvážnou a bystrou vybírá ze stolů dýmkotvůrců ty nejlepší a nejzajímavější kousky na které se můžete brzy těšit na pultech a stránkách Etrafiky.

Následovala prohlídka rumunského Parlamentu, která je po Pentagonu druhou největší administrativní budovou na světe. Ano, třeba říct, že soudruh Nicolae Ceaușescu rozhodně netrpěl komplexem méněcennosti 🙂

V předvečer soutěže se konala tradiční gala večeře. O kvalitě a množství jídla a pití se zde nebudu rozepisovat. Obojího bylo dost a všechno to bylo velmi, velmi dobré. K dobré náladě a pohodě přispěla i vystoupení dýmkařského kolegy a hráče na Panovu flétnu Victora Mateie a folklorního souboru Doina Prahovei.

O největší „pozdvižení“ a překvapení večera se však postaral nástup 19 mladíků ve večerních šatech s výraznými oranžovými doplňky. Sálem se začaly šířit konspirační teorie o tom,kdo a co to je 🙂 Abych nedal prostor fámám, jak jsem se v průběhu večera tahat rozumy přímo od veselých mládenců.

Nakonec se z nich vyklubali studenti, členové jednoho ze studentských spolků, jejichž sekce si vzala za úkol péči o šíření holandského nehmotného kulturního dědictví, tj. kouření dýmky. Členové této sekce, kouří dýmku, kouření dýmky propagují a už pět let se účastní holandských soutěží. Každoročně také organizují družný prodloužený víkend. Ten letošní využili k výletu na Mistrovství světa do Bukurešti. O tyto studenty se duchovně stará pan profesor Cornelius Crans, předseda výkonného výboru CIPC. Hrome, tomu říkám práce s mládeží!

Pak už se jen tančilo, pilo, povídalo, družilo a veselilo až do pozdních nočních hodin.

V neděli pak vypukla samotná soutěž. Ta byla organizačním týmem Pipe and Cigar Club of Romania zvládnutá, stejně jako celý podnik, na výbornou! Stoly připravené, každý věděl kde sedí, co se smí a nesmí, stolový rozhodčí hovořili plynně anglicky. Všichni zapálili, nikdo nebyl diskvalifikován, nikdo nemusel podávat protesty. Zajímavostí tohoto ročníku byla i mimo-soutěžní online účast našich kolegů z Libanonu, kteří nedostali víza a tak s námi bafali přes video-most.

Absolutním vítězem a mistrem světa se s časem 2:23:10 stal Ital Enrico Alberton. Nejlepší z ženy byla Rakušanka Elisabeth Dobring s časem 2:06:07 a nejlepším týmem byli Italové s úhrnným časem 6:45:43.

Vřelé díky panu Radu-Alexandru Cucuta a jeho týmu za skvělou organizaci, suprovou atmosféru a vřelé přijetí. Se všemi se těšíme na shledanou příští podzim v Polsku.

Foto (c) Libor Holý, Kateřina Hubaczová, Josef Stanislav, Radu Cucuta