Mistrovství Valašska v pomalém kouření dýmky 2011

Koliba opět patřila milovníkům dýmky

V sobotu odpoledne si dalo dostaveníčko v místní Valašské kolibě dvaatřicet vyznavačů takzvaného gentlemanského sportu. Po 1 hodině 1 minutě a 32 vteřinách byl znám vítěz Mistrovství Valašska v pomalém kouření dýmky.

Šampiónem devátého ročníku se stal Stanislav Mokryš z PC Ostrava, který si odveze dýmku značky Design Berlin věnovanou starostou města Jiřím Částečkou. „Je to pro mě velké překvapení a zároveň satisfakce za to, že jsem za klub mohl pořadatelskému Valašskému Fajfklubu vrátit několikanásobnou porážku přímo na jejich půdě,“ sdělil s úsměvem letošní vítěz. „Oproti našemu tabáku hořel ten soutěžní poněkud rychleji. Osobní rekord mám kolem hodiny a čtyřiceti minut.“
Mistrovství bylo zahájeno vzpomínkou na významného výrobce dýmek Pavla Hápa. „Před několika dny náhle a nečekaně zemřel. Všechny nás to opravdu vzalo,“ řekl smutným hlasem pořadatel Radim Přikryl. Na úvod mu tak dýmkaři vzdali hold minutou ticha.
„Každý měl rovné startovní podmínky. Soutěžící obdrželi 3 gramy tabáku Black Cherry a dvě zápalky,“ konstatoval hlavní rozhodčí Jiří Janků. Kdo by si myslel, že je soutěž ryze pánskou záležitostí, bude vyveden z omylu. „Na valašském mistrovství jsem poprvé, soutěží mám však za sebou již více,“ prozradila jediná zástupkyně něžného pohlaví Kateřina Hubaczová z klubu Dýmka Net s tím, že ke kouření dýmky ji přivedl manžel.
V rámci mistrovství jsou tradičně vyhlášeny další dvě soutěže. „Držitelem trofeje za nejoriginálnější dusátko se stal Jiří Zapletal z PC Silesia,“ vyhlásil Radim Přikryl. Pořadatelský Valašský Fajfklub vyhlásil potřetí soukromou klubovou soutěž, jehož nejlepší dýmkař získá putovní pohár „Kula Sira Přikryla“. „Letos má nového majitele, a to přímo ředitele mistrovství Pavla Látala,“ sdělil organizátor Radim Přikryl.
Na Valaško se soutěžící sjeli z různých koutů republiky. Nejdéle putoval dýmkařský klub z Hradce Králové. Cestu si však našli také členové klubů z Brna, Zlína, Opavy či Ostravy.
Loňský vítěz Břetislav Kotulán z Pipe Clubu Brno nemohl ze zdravotních důvodů obhájit své prvenství. Rekordmanem soutěže je Aleš Korger, který si v roce 2005 vychutnával tabák celé 2 hodiny a 45 vteřin.