VALMEZ po dvacáté

Valašský Fajfklub každoročně organizuje vyhlášenou soutěž pod názvem Mistrovství Valašska v pomalém kouření dýmky o Starostovu fajku. Letos se soutěž konala již po dvacáté. V souvislosti s Mistrovstvím Valašska stojí za zmínku hned tři zvláštnosti, které přispívají k pohodě a příjemné atmosféře této soutěže.

1) Při soutěži lze používat libovolné dusátko, a to nejoriginálnější je pak oceněno 🙂

2) Přátelé z Valašského Fajfklubu se každý rok snaží obohatit svou soutěž o nějakou událost. Loni se jednalo o dramatické ztvárnění výsledků bádání na téma Jára Cimrman a dýmka, letos to byla výstavka věnovaná našim letcům v RAF a křest dvou tabáků, následníků legendárního Flying Fingera.

3) Během soutěže je povolen kvalitní doping podávaný samotnými pořadateli 🙂 Soutěžící, který při soutěži projeví slabost, je ochotně ošetřen vysokoprocentním elixírem 🙂

Již po několikáté se soutěž konala v krásném prostředí M-Klubu v prostorách zámku Žerotínů ve Valašském meziříčí.

Jak již bylo oznámeno v Třebíči proběhl před začátkem samotné soutěže křest dvou tabáků, které na počest 310. československé stíhací perutě RAF a 311. československé bombardovací perutě RAF vyvinuli za přispění Dr. Josefa Stanislava a Mostexu členové Valašského fajflubu .

Pan doktor Stanislav se pro nemoc nemohl akce zúčastnit, tak jej při křtu důstojně zastoupil Michal Hubacz a křtěcí materii na úspěch křtěnců pak stejně důstojně zkonzumovala neřídící Kateřina.

Valašský Fajfklub udělil Dr. Stanislavovi nejen za jeho mimořádné přispění ke vzniku všech tabáků z tvůrčí dílny tohoto klubu, ale i za jeho velký přínos dýmkařské obci, Řád zlatého tabákového listu. Řád převzal v zastoupení Michal Hubacz.

Podle nepotvrzené městské legendy obětovali na výrobu řádu starší členové klubu nejen své snubní prsteny, ale i zlatý chrup.

Soutěž probíhala podle zjednodušených pravidel CIPC, s vlastní biliardkou, kouřil se celkem dobrý Stanislaw 310. Blue leader a jak již bylo řečeno výše, hodnotilo se i neoriginálnější dusátko.

Po soutěži následovalo ještě malé překvapení, kdy úřadující Fojt Valašského fajfklubu Marek Netolička předal vedení klubu svému následníkovi Jirkovi Janků. Ten však nebude Fojtem, neb funkce fojta se tímto mění na jméno Fojt a zůstává otci zakladateli. Tím pádem nese nový nositel funkce označení valašský Jošt, zkráceně Jošt. Tak doufám, že jsem to pochopil správně a že si to my všichni budeme pamatovat 🙂

Nezbývá tedy než poděkovat kamarádům z Valašského Fajfklubu za výbornou soutěž, všem účastníkům za příjemnou atmosféru a všem sponzorům.

PS: Malá kuriozita na závěr, krom Etrafiky se v předsálí objevil i budějovický podomní obchodník dýmkařským merchem, Martin Tůma, kterému autor slíbil, že jej tentokrát neopomene zmínit, což se, jak vidíte, i přes postupující sklerózu, povedlo 🙂