Čtení mezi řádky – Tipy pro kouření dýmky

Prodejna doutníků, tabáků a dýmekNyní bych si chtěl krátce popovídat o tom, s jakými informacemi se může setkat nováček v oblasti dýmek. K pojmenování tohoto článku „Čtení mezi řádky“ jsem dospěl tak, že jsem chtěl na čtenáře udělat takový dojem, že byste měli číst mezi řádky a nebrat veškeré informace o kouření dýmek doslovně. To se ostatně týká všeho, co jsem už napsal. Vše, co jsem kdy přečetl nebo co jsem slyšel, nikdy neberu úplně doslovně a vážně. To zahrnuje i takzvané „Profesionály“, kteří pracují v B&M’s (specializované prodejny v zahraničí), ale o tom budu více mluvit později.

V oblasti kouření dýmek je jen málo věcí, které se dají označit jako pevně daná „pravidla“. Ano, jsou tu jistá „pravidla“, která by se měla dodržovat. Například čištění dýmky po každém kouření a pravidelná výměna dýmek, ale i to je už diskutabilní. Pomáhá vám čištění dýmky po každém kouření a pravidelná výměny dýmky, abyste si více užívali kouření dýmky? Můj názor je takový, že ano, pomáhá. Ale když se vrátíme v čase zpět do doby, kdy kouření dýmek nebylo bráno jako hobby, zjistíme, že existovalo mnoho lidí, kteří kouřili tu samou dýmku každý den a rozhodně si ji nečistili po každém kouření. Ale určitě se dá říct, že si své dýmky užívali stejně dobře jako já. Chovám se já správně a jednali oni špatně? Nebo se chovali oni správně a já jednám špatně? Správná odpověď v tomto případě neexistuje. Kouření dýmky je jednoduše řečeno o užívání si VAŠICH dýmek, vašeho tabáku a vašeho kouření.

Necením si příliš lidí, kteří sami sebe označují jako „Experty v kouření dýmek“. Abyste mě ovšem nepochopili špatně – do této debaty o expertech na dýmky nezahrnuji výrobce dýmek a tabákových směsí. Je jasné, že tito lidé jsou opravdovými experty ve svých oborech, protože dlouho studovali umění výroby dýmek nebo míchání tabákových směsí, využívají své znalosti v obchodu a dokážou z toho žít. Musejí tedy o svém oboru vědět opravdu hodně, jinak by nebyli schopní vydělávat si tak, jak si vydělávají.

„Experty na kouření dýmek“ zde myslím takové lidi, kteří říkají; „Kouřím dýmku už tolik dlouhých let a mám díky tomu tolik zkušeností a tohle je způsob, kterým bys měl kouřit svou dýmku.“ Podle mého názoru si každý jednotlivec najde způsob kouření dýmky, jaký mu vyhovuje. Pokud si užíváte kouření dýmky takovým způsobem, jakým ji kouříte, pak to děláte správně. Samozřejmě to ale znamená i to, že i ti takzvaní „experti“ mají pravdu a nepletou se. Kouření své dýmky si užívají, proto vlastně kouří správným způsobem.

Vždycky poslouchám a čtu sebemenší kousek informace, který někde najdu, protože se stále učím. Téměř vždy tady existuje nějaký kousek informace, o kterém jsem nevěděl. Někdy mi získaná informace pomůže užívat si cestu mé dýmky o něco více, někdy necítím žádný rozdíl. Používám prostě věci, které pro mě fungují, a nepoužívám ty, které nefungují. Nevyřazuji přitom žádné informace, ať už pro mě jsou užitečné nebo ne, protože mohou být nápomocné pro mé kamarády. A to i přesto, že mě třeba nepomohly. Výborným příkladem je metoda plnění dýmky tabákem flake nazvaná metoda přeložení a nacpání. Vím, že hodně lidí tuto metodu používá a chválí ji, ale mě tato metoda plnění nějak nevyhovuje. Přestože jiní mají s metodou přeložení a nacpání uspokojivé výsledky, já je nemám.

Toto se vztahuje i na recenze tabáků. Pamatujte, že každý má úplně jiné vnímání chutí, proto něco, co mi chutná, nemusí nutně chutnat i ostatním a naopak. Když píšu recenzi, mám to vždy na paměti a snažím se zůstat objektivní. Opravdu nesnáším, když čtu nějakou recenzi, ve které její autor odepíše určitou směs, kterou nemá rád, jen proto, že mu prostě nechutná, a nepřiloží k recenzi žádné vysvětlení toho, proč směs nemá rád. Viděl jsem i recenze na aromatické směsi, kde autor začínal slovy, „Dovolte mi začít tím, že vyloženě nesnáším aromatické směsi.“ A potom danou směs naprosto odepíše. Říkám si, když nemá rád aromatické směsi a nedokáže být objektivní, proč píše recenzi na aromatickou směs?

Když čtu recenze na tabák, který jsem ještě nikdy neměl, hledám v recenzi několik určitých věcí. Neberu většinou individuální vnímání chutě daného autora, jen pokud autora znám a dokážu si představit, jaké chutě asi může mít. Zde je přehled několika věcí, kterých si všímám, když čtu recenzi; jaký typ tabáku tvoří směs, o jaký typ směsi se jedná, zní to podobně jako některá ze směsí, které jsem už někdy předtím kouřil a pokud ano, chutnala mi nebo ne, byla chuťově výrazná nebo spíše jemná apod.

Nyní se vraťme k místu, kde jsem zmínil prodejny B&M’s (specializované prodejny v zahraničí). To, že někdo pracuje pod tímto jménem, ještě neznamená, že ví, o čem mluví. Jsou celkem dvě prodejny, do kterých jsem často chodil. Občas ještě někdy do jedné z nich zajdu, v té druhé mě už ale nikdy nikdo neuvidí. Druhá zmíněná, ta, do které už nikdy nevkročím, měla totiž prodavače, který toho o dýmkách, o tabáku a o doutnících věděl velmi málo, ale místo toho, aby mi řekl pravdu nebo jednoduše odpověděl „Já nevím“, neustále lhal. Všechno, co nedostali, prohlašovali za podřadné, přeceněné zboží, říkali, že se daný produkt přestal vyrábět a používali ještě mnoho dalších výmluv.

Zde je několik příkladů toho, co se mi tam stalo.
Jednou jsem tam přišel a zeptal se, jestli mají tabáky Cornell & Diehl. Řekli mi, že tabáky C&D nebyly příliš dobré a lidé je moc nekupovali, proto přestali odebírat jejich produkty. Není zřejmě vůbec potřeba říkat, že to byl výmysl. Já sám jsem se postupně stal velkým fanouškem tabáků C&D a nutno říct, že vyrábějí skvělé směsi z prvotřídního tabáku. Jindy jsem tam zase přišel a zeptal se, jestli mají nějaký Peterson University Flake. Řekli mi, že Peterson tuto směs přestal vyrábět, další lež. Naposledy, co jsem tam byl, jsem sháněl doutníky Opus X a oni mi řekli, že Fuente nemá ve státě Maryland dovoleno prodávat doutníky Opus X, což byla opět další lež. To bylo naposledy, co jsem tam byl. Tohle se stalo ještě v době před zhruba čtyřmi lety, kdy jsem byl ve světě dýmek poměrně nový. Kromě lži o doutnících Opus X to bylo zhruba před jedním rokem. Vidíte tedy, že když jsem byl ve světě dýmek nový, předpokládal jsem, že vědí, o čem mluví a že mi říkají pravdu. O několik týdnů později jsem pak zjistil, že to ve skutečnosti bylo přesně naopak.

Druhá prodejna má zase prodavače, který ignoruje všechno okolo dýmek, tabáku a doutníků a cokoli s tím spojené. Jednou jsem tam přišel a sháněl jsem dýmky z mořské pěny. Zeptal jsem se ho, kdo je výrobce jedné z dýmek a on mi řekl mořská pěna. Řekl jsem tedy, že vím, že je to z mořské pěny, ale že se ptám, kdo ji vyrobil. On řekl, že výrobce JE mořská pěna. Musel jsem mu pak vysvětlit, že ve skutečnosti je mnoho výrobců, kteří dělají dýmky z mořské pěny. Prodavač se rozzlobil a odešel. Odešel jsem tedy i já a vrtěl jsem přitom nevěřícně hlavou.

Jindy jsem tam zase přišel a byl tam ten samý prodavač. Ukazoval právě nějakým zákazníkům šňupací tabák a zcela zjevně nevěděl (stejně jako zákazníci), o co se jedná. Řekl jim, že si mají kousek tabáku dát do pusy a tak to mají používat. Ve chvíli, kdy si to ti lidé dali do úst a řekli, že to nemá žádnou chuť, jsem se musel zasmát a vysvětlil jsem jim, že je to šňupací tabák a má se dávat do nosu. Musel jsem vysvětlit i jiným zákazníkům, že informace o kouření, které jim prodavač dával, byly špatné a musel jsem jim říct, co mají udělat pro to, aby se zbavili problému, který měli. Stále ještě někdy zajdu do tohoto obchodu, protože tam mají vynikající výběr zboží, nebavím se však ani nijak nekomunikuju s daným prodavačem.

Takže, jak už jsem řekl na začátku, čtěte mezi řádky a neberte nic doslova ani úplně vážně. Shánějte stále nové informace a vyzkoušejte mnoho různých věcí. Narazíte určitě na věci, které vám nebudou vyhovovat. Ale když najednou najdete něco, co vám perfektně sedne, poskytne vám náhle vaše kouření o to větší zážitek. Hledejte proto cokoliv, co VÁM vyhovuje a kuřte své dýmky takovým způsobem, který se VÁM líbí a ne tak, jak vám říká někdo jiný, že by to mělo být. Protože pak se zřejmě jedná o údajné „experty“.

Přeju vám spokojené bafání!