Dýmkový tabák typu flake

Tabák do dýmky flakeTabáky do dýmky rozlišujeme nejen podle druhu, ale i podle způsobu zpracování a řezu. Mezi tradiční způsoby zpracování dýmkového tabáku patří i tabák typu flake. Jedná se o slisované tabákové listy, které se pod tlakem několika atmosfér lisují do plátů, které se dále řežou na jednotlivé malé proužky. Každý flake se skládá z různých typů tabákových listů, které se lisují do čtvercových plátů a to buď pomocí ručních lisů nebo strojových lisů. Tabák v lisech dále zraje a tím získává přirozenou sladkou chuť. Tabák se prodává v menších plátcích, které je potřeba před kouřením rozmělnit v ruce. V jednom plátku je namíchána celá směs tabákových listů. Flake se dnes nejvíce vyrábí v Anglii a v Dánsku. Nejoblíbenější flaky mezi dýmkaři produkuje v současnosti anglická firma Samuel Gawith.
Firma Samuel Gawith je opravdu jednou z mála firem, které si zakládají na své tradici a nadále vyrábí tabákové výrobky podle 200 let starých receptů a technologií. Tedy bez umělých přísad a konzervantů. Proto jsou jejich výrobky s čistými přírodními ingrediencemi oblíbené zejména mezi znalci dýmkového tabáku nebo jim dávají přednost ti kuřáci, kteří vyhledávají tabáky vyrobené bez moderních chemických postupů.
Specializují se na výrobu tradičních anglických směsí, zejména těch, kde je uzená latakie. Mezi nejoblíbenější tabáky této značky patří určitě flaky. Specialitou a raritou jsou tabáky ve tvaru provazců, takzvaný twist, který v současnosti nevyrábí žádná jiná firma. Tento tabák však vyžaduje zkušeného kuřáka dýmky, protože je náročnější na přípravu před kouřením. Musí se totiž velmi dobře rozmělnit. Výhodou je ale skvělá, plná chuť a dobrá vlhkost. Twist je speciální úprava lisovaného tabáku.U Gawithů mají speciální pánev na grilování tabáků. Tuto přes sto let starou technologii používají „grilování tabáku“ při výrobě většiny svých dýmkových směsí. Díky tepelnému zpracování cukr v tabáku karamelizuje a vytváří překvapivé chuťové kombinace. U Gawithů díky jisté anglické konservativnosti,v dobrém slova smyslu, se do dnešních dnů zachovaly poklady ve formě starých receptů, které mají stále co říci i dnešním kuřákům dýmek. Umějí zkrátka vyrobit poctivý tabák, který je v dnešní přechemizované průmyslové výrobě jistým zázrakem.
Podívejme se nyní podrobněji na sortiment Samuela Gawitha.
V lisovaných tabácích typu flake bude vévodit určitě Full Virginia Flake.Ta vznikla jako směs za studena lisovaných virginských tabáků. Nejprve tepelným lisem upravené virginské tabáky se nechávají rychle zchladit, listy jsou slisovány do naprosto tvrdého čtverce. Takto slisovaný čtverec má delikátní a výraznou tmavou barvu. Kouření tohoto flaku má klidný a chladný charakter. Tento tabák je často doporučován zkušenými dýmkaři na zakuřování dýmky či je ideální na zjemnění některých silnějších či velmi aromatizovaných směsí. Tato lehká Virginie totiž silnější směsi zjemní a těm aromatizovanějším tabákům dodá jemné „tělo“ tabákové směsi.
Dalším typicky anglickým tabákem je Balkan Flake. Nádherně zformovaný tmavý flake z lisovaných virginských tabáků a nejlepší latakie. Balkan Flake je ale určen těm kuřákům dýmek, kteří mají rádi plné latakiové směsi. Občasný kuřák dýmky by se tomuto tabáku měl vyhnout obloukem. Jde o tabák v podobném duchu jako Balkán a ten dává znalci jistotu, že bude relaxovat a vychutnávat jeho uzenou a smolnou chuť do úplného konce.
Další z příjemných flaků je Sam´s Flake. Velice zdařilá kombinace Virginie a tureckých orientálních tabáků. Je obohacena příchutí, která dodává této lisované směsi středně silnou chuť.  Zvláštní druh tabáku, který je lisován do provazce se jmenuje Black XX a v podtitulu má napsáno „Finest Kendal Twist“. Ručně vyráběný tabák tvořený výběrem virginských tabáků a orientálních listů. Tento tabák má výbornou, zralou chuť. Specialita, kterou vyráběl již bratr Samuela Gawitha John, a která je stará více než 125 let.
V předvánočním čase byly uvedeny na trh také čtyři nové flaky pod hlavičkou Stanislaw pipe tobacco. Jde o flaky, které se dají zařadit spíše mezi typicky anglické a dánské flaky. Na tyto typy odkazují svými jmény. Irish Spring Flake, English Summer Flake, Scotish Autumn Flake a Winter Time Flake. Podívejme se podrobně na jednotlivé směsi. Stanislaw English Summer Flake je klasický flake s přirozenou tabákově sladkou chutí, který je namíchán z výběrových Virginských tabáků Starého a Nového světa. Díky dlouhému zrání v lisu se odlišné části tabákových listů sjednocují do jednoho harmonického celku. Samozřejmostí je pomalé hoření, chladný kouř a příjemná tabáková a spíše jemnější chuť celé směsi. S tímto tabákem si můžete dokonale vychutnat kouření venku na zahrádkách nebo u chalupy.
Stanislaw Scottish Autumn patří mezi velmi jemné flaky. Je vyroben z výběrové Virginie, která díky dlouhému lisování má přirozeně zralý a přitom jemný charakter i aroma. Směs pomalu prohořívá a má chladný kouř. Přirozená chuť virginských tabáků, která je vhodná i k míchání s ostatními tabáky.
Stanislaw Winter Time Flake byl vybrán pro zimní čas. Jedná se o flake latakiového typu, který je určen spíše pro zkušenější kuřáky dýmek. Do tohoto flaku byly slisovány výběrové tabáky virginského typu, které mají přirozený vyšší obsah cukru a prvotřídní kořeněná Latakie. Díky delší době lisování má tato směs přirozenou zralost. Výsledkem je pak na první pohled tmavý tabák s výborným přirozeně uzeným aroma a kořeněně sladkou chutí. Směs výborně prohořívá a dodává chladný kouř. Tabák spíše střední síly ocení především zkušenější dýmkaři typicky anglických směsí.
Stanislaw Irish Spring
V tomto lehce kořeněném flaku najdeme výběrové virginské listy, které byly smíchány s troškou Louisianského tabáku typu Perique. Perique dodává směsi jemně kořeněný charakter a přirozenou sladkost. Tento výběrový tabák se nechává zrát v sudech od šery, které mu propůjčují charakteristickou chuť i vůni. Větší procento Virginie dává této směsi přirozeně sladký charakter s jemnou nuancí Periqueu. Směs skvěle prohořívá a dodává chladný kouř. Tabáková směs plné chuti s typickou vůní Perique.
Dalším počinem v oblasti flaků na našem trhu je menší balení u některých typů flaku. Většina flaků je balena po padesáti gramech do hranatých plechovek. Novinkou je pak třiceti pěti gramové balení u flaků firmy Samuel Gawith a to u druhů Balkan Flake, Full Virginia Flake, Sam´s Flake a Louisiana Flake a dále u tabáků Celtic Talisman, Sqadron Leader a Commonwealth Mixture. Toto menší balení ocení určitě všichni, kteří si chtějí tabák jenom vyzkoušet. Možná se v budoucnu dostaneme k menším balením u všech flaků, především díky stále rostoucí spotřební dani na dýmkový tabák.
Skvělé flaky umí vyrobit také v Dánsku. Přední výrobce dýmkového tabáku Mac Baren má v nabídce hned několik vynikajících směsí. Mezi celosvětově nejoblíbenější patří určitě Mac Baren Navy Flake. Jde o vyváženou směs Burley tabáků, Virginie a Cavnedishe, která vyniká kvalitou a plnou chutí. Směs má přírodní charakter plného tabáku. Mezi skvěle ochucené flaky patří i Mac Baren Vanilla Cream Flake, který má příjemně sladké vanilkové aroma a ve směsi stále převažuje přírodní charakter tabáku. Tato směs je v základu vyrobena ze zralého virginského tabáku a jemného černého Cavendishe. Skvělá směs pro ty kuřáky, kteří si chtějí flake vyzkoušet poprvé.
Tabáky typu flake si výborně uchovávají své aroma, mají přirozenou vlhkost a díky lisování tabákové listy jsou vyzrálejší a tím i chuťově jemnější. Určitě si zaslouží pozornost každého pravověrného dýmkaře. Flaky patří mezi určitě ty prestižní zpracování tabáku, protože se při výrobě musí zachovat tradiční proces výroby. Výsledek ovšem stojí za to, i když se cenově řadí mezi dražší tabákové směsi.

Tabák do dýmky flake

Text: Michaela Koláčková
Foto: Rostislav Čuřík