Dýmky Design Berlin

Design Berlin – módní dýmky s německou pečlivostí

Všeobecně se německé dýmky vyznačují vysokou kvalitou provedení. Přestože nedosahují věhlasu anglických či irských kolegyň, určitě by neměly chybět ve sbírce. V Německu se preferuje „zdravější“ kouření, proto je drtivá většina dýmek opatřena devíti milimetrovým filtrem. Moderní design a kvalitní provedení německých dýmek jsou přednosti, kterých si všimne každý milovníkovi dýmkařského umění.

Historie

Jednou z nejznámějších dýmkařských firem v Německu je Dýmkařské studio Hartmann Design Berlin. Na počátku roku 1948 bylo založeno malé dýmkařské studio Huberta Hartmanna v Berlíně. V té době navrhoval dýmky pro Hartmanna vynikající mistr Rudolf Apelt, který dýmkám opravdu rozuměl. Ve studiu pracovali dýmkaři z oblasti Thüringenu, která byla proslulá výrobou dýmek. Firma se úspěšně rozvíjela a vybudovala si dobré jméno po celém Německu. V polovině 70. let ji koupila Planta a s názvem „ Pfeifenstudio Hartmann Design Berlin“ pokračovala v úspěšné výrobě dýmek. Mezi výrazné osobnosti tohoto dýmkařského studia patří i Lothar Schirwitz, jehož jméno je známé po celém Německu i v zahraničí. Ten byl přijat do studia panem Hartmanem roku 1954 a v 60. letech se stal uznávaným odborníkem a designérem „db“ dýmek. Pro Schirwitze jsou charakteristické volné tvary dýmek, které se často výrazně liší od klasických tvarů. Schirwitz také vyvinul systém pro zdokonalení náustku. Jedná se o speciálně vyráběný akrylový náustek se dvěma kouřovody. Do úst tak vedou dva otvory, těmi kouř lépe táhne a dobře se v ústech rozptyluje. Zmírňuje se tím ostrost tabáku.

V roce 1992 koupila firma Planta továrnu na výrobu dýmek v bývalém východoněmeckém Thüringenu. Zde se vyrábějí tradiční porcelánové dýmky s mysliveckými a přírodními motivy a levnější, především pískované dýmky. Kvalitní designové dýmky však stále vznikají v provozovně v Berlíně.

Výroba

Každá výroba začíná u výběru dobrého dřeva, které se pro studio dováží z Řecka a z Maroka.

Briarové přířezy se dělí podle kresby dřeva do několika kategorií. Přířezy s méně dokonalým dřevem putují na pískované dýmky. Ten nejlepší briar se používá na výrobu „free handů“.

Přířez se upne do soustruhu, kde se opracuje krček a vršek hlavičky. Poté se vrtají otvory pro tabák a kouřový kanálek. Musí se dávat pozor, aby se otvor vyvrtal naprosto přesně uprostřed. Prostor mezi krčkem a hlavičkou se musí opracovat ručně, broušením na rašplových kotoučích a poté na kotoučové brusce se smirkovým papírem různé jemnosti. Postupuje se od nejhrubšího směrem k nejjemnějšímu. Broušení je náročná práce, která vyžaduje trpělivost a cit, protože dýmka musí být dokonale hladká.

Na hlavičku dýmky se napasuje náustek a ozdobný kroužek. Výroba náustku je samostatnou částí výroby. Náustek se připevní k hlavičce dýmky před jemným broušením.

Dýmka se po opracování dokonalého tvaru moří. Jako barviva se používají různé druhy mořidel. Po moření se dýmka opět jemně zbrousí smirkovým papírem, aby se zabrousila vlákna a zvýraznila se kresba dřeva. Otvor pro tabák se začerní speciální pastou, aby bylo dřevo chráněno před propálením.

Nakonec dýmka získává finální povrchovou úpravu. Buďto se na hlavičku dýmky nanáší lak, vosk nebo šelak. Část dýmek „db“ se lakuje nebo natírá šelakem. Dražší dýmky, speciálně „free handy“ jsou voskovány. Ty mají přírodní a velmi příjemný povrch. Dýmky, které nemají tak kvalitní briar, jsou pískovány pomocí tryskajícího písku, nebo jsou upraveny tzv. součkováním. Součkování je proces, kdy se ručně pomocí dlátek a fréz dělají vrypy do hlavičky dýmky, které se namoří černou barvou. Do dřeva se vlastně vyrývá jiná kresba, než je ta přírodní. Dýmky „db“ mají často kombinovanou strukturu. Například polovina dýmky je hladká a spodní část dýmky je součkovaná. Je tím dosaženo zajímavých efektů. Dýmka má pak strukturovaný povrch a lépe odvádí teplo při zapálení tabáku.

Hotová dýmka se leští a značkuje. Pomocí raznice se vyryje na troubeli značka „db“ a název dýmky.

Oblíbené dýmky

Ročně se pod jménem „db“ studia vyrobí na 20 000 dýmek. Dýmky Design Berlin jsou označeny malými, mosaznými písmeny „db“ na náustku. Jsou vyráběny ve 24 tvarech v různých povrchových úpravách. Náustky jsou většinou akrylové, někdy i kaučukové a tzv. cumberland. Je všeobecně známo, že Berlín je městem moderního designu. Projevuje se to i v dýmkách. V nabídce firmy Design Berlin najdeme i moderní dýmky ozdobené mosazným kováním, stříbrem nebo moderním akrylem. Některé dýmky jsou laděné do zelené či modré barvy včetně stejně tónovaného, akrylového náustku. Můžete mít tedy dýmku, která dokonale ladí s vašim oblečením. Dýmky Design Berlin jsou vhodné pro kouření aromatických tabáků, neboť firma Planta Tabak Berlin testuje chuť svých tabákových směsí právě na dýmkách db. Značné procento „db“ dýmek je spíše střední a větší velikosti a mají masivnější krčky, aby bylo možné do každé dýmky vložit devíti milimetrový filtr. Z každé dýmky, která má devíti milimetrový filtr, se lépe vychutná aromatický tabák. Ten totiž má vyšší obsah vody, než tabáky přírodní a při kouření dosti „močkuje“. Aby se dýmky snadno vyčistily od zbytků tabáku, jsou většinou robustnější.

Oblíbenými dýmkami jsou série Mayflower Grun, Mariner – dýmka zdobená mosaznými kroužky na hlavičce dýmky, Rallye, Marco Polo a mnohé další. Loňským hitem se stala dýmka Maigret v rustikálním provedení, která by určitě neměla chybět ve sbírce každého, kdo je fanda spisovatele Georgese Simeona a jeho komisaře Maigreta. Pro ty, co dají na astrologii, připravili v Berlíně tzv. Astro Pipes. Jedná se o sérii 12 dýmek, kdy každá dýmka patří k jednomu hvězdnému znamení. Na stříbrném kroužku je vyražen reliéfní motiv jednotlivého znamení.

Řada dýmek Empire má vnitřek hlavičky vyložen „meršánem“. Taková dýmka se nepropálí a při kouření aromatického tabáku můžete dokonale vychutnat všechny chuťové nuance vaší oblíbené dýmkové směsi. Dýmky řady Veermaster mají uzavíratelnou hlavičku mosazným uzávěrem. Takovou dýmku můžete kouřit i za větrného počasí u moře nebo při golfu a nemusíte mít strach, že vám bude neustále zhasínat.

Každoročně firma Planta Tabak připravuje pro své zákazníky novinky ať už v tabáku nebo v dýmkách. Jedná se především o výroční, velmi kvalitní dýmkový tabák ANNO MMVII. K tomu firma doporučuje i výroční dýmku roku či vysoce kvalitní free handy ze studia Hartmann. Cenově se db dýmky pohybují spíše ve střední kategorii a to od 1500 do 6000 korun, vyšší cenu najdeme u dražších, ručně dělaných dýmek.

Německé dýmky mají dlouholetou tradici a německá přesnost ve zpracování dýmek je jistou zárukou kvality. Design Berlin je znám svým solidním materiálem a kvalitním zpracováním svých dýmek. U nás jsou k dostání dýmky této značky již více než 15 let a stále mají své příznivce. Více informací najdete na webových stránkách firmy Mostex a to na www.mostex.cz.

Text Michaela Koláčková

Foto: Rostislav Čuřík