Dýmky Peterson Sherlock Holmes

Peterson Sherlock Holmes Original Collection
Peterson Sherlock Holmes Original Collection

Detailnější přehled a hodnocení série dýmek Peterson Sherlock Holmes

Předmětem tohoto přehledu je vydání série briárových dýmek nazvané Sherlock Holmes, pojďme se tedy podrobně podívat na každou dýmku zvlášť.

Jedná se pravděpodobně o nejúspěšnější sérii dýmek, kterou kdy společnost Peterson uvedla na trh, pokud se tedy bavíme o číslech prodeje. Dýmky byly poprvé představeny světu v roce 1987 a měly sloužit jako pocta fiktivní postavě detektiva Sherlocka Holmese vystupujícího v knihách spisovatele Sira Arthura Conana Doyla.

Holmes je zřejmě tou nejznámější postavou v beletrii, která kouří dýmky. Říká se o něm, že vlastní výběr svých oblíbených dýmek – od prostých černých dýmek z pálené hlíny až po bohatě vzorované kousky vyrobené z briaru – ve kterých často hledal inspiraci, zatímco odhaloval nějakou záhadu nebo řešil zapeklitý problém. Své dýmky kouříval ale i pro čisté potěšení či pro radost po úspěšném uzavření případu. Muž, který uchovává svůj tabák v perském pantoflíčku, musí být už opravdový charakter, což se rozhodně o Sherlockovi Holmesovi žijícímu v Londýnské ulici Baker street 221B dá říct.

Dýmky vyrobené na počest světoznámé fiktivní postavy jsou vyřezávané v Irsku z výběrového briaru ze Středozemí a mají připomínat nejen samotnou postavu detektiva, ale i nejrůznější místa nebo předměty, se kterými se detektiv při svých dobrodružstvích setkal.

Původní vydání této série, tzv. „Original Collection“ u nás známe také jako „Classic Collection“, se skládalo ze sedmi dýmek určených pro sedm dní v týdnu a kompletní sada pak byla doplněná i dřevěným stojánkem. Všech sedm dýmek bylo vyrobených z výběrových kusů briaru, i když nakonec bylo možné sehnat je i v provedení z mořské pěny, z ebenového dřeva, hladké, rustikované a některé i pískované. Všechny dýmky měly výjimečně velké hlavičky, měly speciální stříbrnou známku značky Sterling a zákazník si mohl vybrat buď zakončení náustku Peterson nebo fishtail.

Kolekce dýmek Peterson Sherlock Holmes v provedení meerschaum
Kolekce dýmek Peterson Sherlock Holmes v provedení meerschaum

Každá dýmka je označena nezaměnitelnou pravou značkou Sterling ze stříbra a profilovou známkou Sherlock Holmes, jenž slouží speciálně na uctění Velkého detektiva.

Peterson nabízí všechny dýmky ze série i v nižší kvalitě, a sice ve vydání pojmenovaném „Kinsale“. Oceňuji, že díky tomu má větší okruh kuřáků příležitost vlastnit stejné tvary těchto populárních dýmek a že si je může pořídit za přijatelnější cenu. Přesto ale platí, že levnější neznamená stejně dobrý – to ostatně platí o naprosté většině jakéhokoliv zboží. Tyto dýmky totiž mají méně kvalitní hlavičky a celkové dokončení a nejsou vybaveny speciálním označením, tedy onou stříbrnou známkou SH. Lakovaný povrch mě navíc poněkud odrazuje a podle mého názoru také přispívá k většímu přehřívání dýmkové hlavičky.

Uvědomte si ale, prosím, že moje komentáře jsou založené na mém osobním subjektivním názoru a nemusí se tak shodovat s názorem ostatních. Mé názory jsou založené na mnoha rocích vlastnictví a kouření kompletních sérií Sherlock Holmes. Je poměrně snadné nechat se vtáhnout do romantiky i mystiky, která vydání takto slavné série dýmek obklopuje a ztratit tak objektivní náhled na věc, takže berte veškeré komentáře této ikonické série dýmek Peterson s ohledem na tento fakt. Abych ujasnil své osobní názory, rozhodl jsem se ohodnotit každou dýmku číslem od 0 do 10 vzhledem k její kvalitě, funkčnosti, hodnotě a vzhledu.

Obecně řečeno se mi dýmky ze série Sherlock Holmes vzhledově hodně líbí, ale byl jsem zklamaný z jejich kvality a peněžní hodnoty. Odhaduji, že by bylo možné najít v této sérii prostor pro zlepšení jak v oblasti dokončení, tak v základní konstrukci, aby se tak dosáhlo co nejlepších a nejvíce funkčních dýmek.

Ukázku jednotlivých dýmek z kolekce Sherlock Holmes najdete v naši Pipedii

Sherlock Holmes Original Collection (Classic Collection)
První dýmka v sérii se jmenuje „The Original“ a jedná se o typický tvar Calabash, který se často spojuje přímo s postavou Sherlocka Holmese. Konkrétně se jedná o zahnutý tvar Peterson číslo XL11. Musím přiznat, že mé osobní zkušenosti a názory na tuto dýmku nejsou až tak pozitivní. Nezdála se mi moc hezká ani funkční a navíc se mi zdálo, že má tendenci se rychle přehřívat. I když jsem si hlídat tempo kouření a záměrně jsem celou dobu popotahoval jen malé množství kouře, nezabránil jsem tomu, aby se celá dýmka rozžhavila. Na zmíněné stupnici hodnocení od 0 do 10 bych tuto dýmku ohodnotil číslem 7.

Další dýmka se jmenuje „The Baskerville“. Musím se přiznat, že mám pro tuto dýmku tak trochu slabost, poněvadž to byla má vůbec první dýmka značky Peterson. Pro mě má tato dýmka vše, co má mít – hezký vzhled i charisma. Je to čisté potěšení. Jedná se o zahnutou dýmku tvaru Peterson číslo XL12. Ohodnotil bych ji číslem 7.5.

Třetí dýmkou je kousek nazvaný „The Baker Street“, což je velká dýmka tvaru bulldog, tvar Peterson číslo XL13. Opět u této dýmky nacházím jak hezký tvar, tak velmi příjemnou a komfortní dýmku na kouření. Dýmka má výborný tah. Hodnocení 7.5.

Čtvrtá dýmka se jmenuje „The Deerstalker“, jedná se o čtvrtinově zahnutý tvar bulldog, tvar Peterson číslo XL14. Pro mě osobně tento kousek vyzařuje klasické charisma a eleganci značky Peterson. Je to velmi oblíbený tvar, jeden z těch, o kterých si myslím, že jsou velmi příjemné do ruky a zároveň se dobře kouří. Hodnocení 8.

Další dýmkou je „The Squire“, další bulldog, takový, který bych nazval velkým čtvrtinově zahnutým tvarem Rhodesian. Velmi elegantní a pohodlný v ruce… Tvar Peterson číslo XL15. hodnocení 7.5.

Šestý tvar se jmenuje „The Professor“. Je to velký z poloviny zahnutý tvar brandy. Další tvar, který mě zcela pohltil svým vzhledem, pohodlností v ruce i dobrými vlastnostmi během kouření. Jedná se o tvar Peterson číslo XL16. Tuto dýmku bych ohodnotil číslem 7.5.

Poslední kousek ze série se pak nazývá „The Watson“, který je největší a zároveň, podle mého názoru, i nejlepší dýmkou z celé sady. Plně zahnutý Rhodesian, který jako by byl přímo ušitý pro mou potřebu. Tvar Peterson číslo XL17, který si zaslouží hodnocení 8.5.

Peterson Sherlock Holmes Original Collection
Peterson Sherlock Holmes Original Collection

The Return Of  Sherlock Holmes
Druhé vydání bylo nazvané „The Return of“ a bylo založeno na úspěchu ‚the Original‘, s tím, že tato nová série obsahuje sedm nových tvarů a tvůrci navíc přišli i s dřevěným stojánkem. Všechny tvary jsou podobné těm z původní série, mají hlavičku velikosti XL a mohli byste na nich najít stříbrnou známku SH.

První dýmka série ‚Return‘ se nazývá „The Rathbone“ a je to elegantní velká zahnutá dýmka s velkou hlavičkou stack. Dýmka má být poctou herci, který ve 30. a 40. letech 20. století hrál v černobílých filmech postavu Holmese. Jedná se o tvar Peterson číslo XL20, což je komfortní zahnutý tvar s dobrým tahem. Hodnocení je dobrých 8.

Další dýmka nese název „The Hudson“ a je to velký čtvrtinově zahnutý Bulldog. Výborný klasický tvar Peterson číslo XL21, který se kouří tak dobře jak vypadá. Tuto dýmku bych ohodnotil 7.5.

Třetí dýmka je pak pojmenovaná podle Holmesova bratra „The Mycroft“. Klasický elegantní tvar Horn, jenž se výborně kouří. Jedná se o tvar Peterson číslo XL22. Zaslouží hodnocení 8.

Čtvrtá dýmka v sérii se jmenuje „The Lestrade“. Je to má oblíbená dýmka z celé série Sherlock Holmes. Je to na první pohled jasně rozeznatelný, plně zahnutý tvar apple číslo XL23. Tato dýmka je bezpochyby návnadou pro všechny nadšence a příznivce dýmek; je naprosto úžasná na dotek a v této formě mám nejraději, když má zúžený náustek fishtail, který zmaximalizuje tah a tím i potěšení z kouření. Poněvadž jsem na tuto konkrétní dýmku tak trochu vysazený, tak ji prostě musím ohodnotit číslem 9.

Dalším kouskem je „The Milverton“, velká, plně zahnutá dýmka s hranatým náustkem, tvar Peterson číslo XL24. Musím přiznat, že tato dýmka nepatří mezi mé oblíbené, nemám totiž rád hranatý náustek. Co se týče vlastností během kouření, tak je, aspoň podle mého názoru, možné zařadit ji do průměru. Na stupnici hodnocení bych jí dal číslo 7.

Dýmka číslo šest se jmenuje „The Strand“ a jedná se o čtvrtinově zahnutý tvar apple, což je tvar Peterson číslo XL25. Tento tvar se mi hodně líbí, připadá mi velmi elegantní a příjemný na pohled. Dýmka je navíc pohodlná v ruce a dobře se kouří, proto bych jí dal poctivých 8.5.

Konečně tu máme poslední ze sedmi dýmek – „The Hansom“. Jedná se o tvar, kterému prostě nemohu přijít na chuť, protože mi vzhledem k estetickému půvabu přijde naprosto neuspokojivá. Dýmka má zahnutý tvar Rhodesian, tedy tvar Peterson číslo XL26. Tuto dýmku mám pouze jednu a to z toho důvodu, abych měl kompletní sbírku, jinak mi není příjemná na dotek ani na pohled. Jiní by to možná cítili jinak, ale já jí můžu ohodnotit pouze číslem 7.

Peterson The return of Sherlock Holmes
Peterson The return of Sherlock Holmes

 

Převzato ze zahraničních zdrojů