Dýmky Stanwell

Dánské dýmky jménem Stanwel

Malé ostrovní Dánsko se proslavilo ve světě díky dokonalému designu. A právě typický dánský design v sobě nese i každá dýmka se jménem Stanwell.


    Stanwell je současným největším dán­ským výrobcem dýmek, se sídlem v Borupu. 0 firmě Stanwell můžeme s přehledem tvrdit, že výrazně ovlivnila dýmkový design, neboť byla po řadu let „líhní“ skvělých designérů a kreativních autorů dýmek. Také zakladatel firmy Poul Nielsen roku 1942 vytvořil sérii dýmek, které se staly základem výroby. Poul Nielsen byl nejen výborný dýmkař, ale i obchodník. Pro název firmy nezvolil tolik typické dánské jméno, ale anglické. Ve válečných letech byl briar nedostatkovým zbožím, a tak se dýmky vyráběly z různých „náhražkových“ dřev. Ve válečných letech ve 42. roce bylo nemož­né importovat briaravé dýmky z tradičních zemí jako byla Anglie a Francie. A této době vznikla firma Stanwell. Aby Nielsen zaujal dánské dýmkaře, začal vyrábět vel­mi kvalitní dýmky pod anglickým jménem Stanwell v malém přímořském městeč­ku Zealand. Když se život vrátil zpět do normálních kolejí, pokračovala výroba dýmek z briarového dřeva. Roku 1965 se Stanwell přestěhoval do Borupu, kde sídlí dodnes. Od ledna roku 2000 patří továr­na firmě Nordisk Tobaks Kompagni A/S, která je součástí koncernu Scandinavian Tobacco Company.
    Opravdové dýmkařské skvosty firma vyráběla v 50. a 60. letech. Jedná se o dýmky, které navrhoval světoznámý designér Sixten Ivarsson. „Ivarssonovy inovační tvary“ se staly vyhledávanými sběratelskými kousky, a firma je s velkým úspěchem vyráběla a prodávala řadu let.
    Typickým reprezentantem 90. let se stala dýmka vytvořená Tomem Eltangem, který je autorem rafinované, černo zlaté povrchové úpravy dýmek typu „Golden Contrast“ [zlatý kontrast).
    V současnosti firma vyprodukuje se 26 zaměstnanci přibližně 100 tisíc dýmek ročně, které vyváží do více než 40 zemí na celém světě. Velmi oblíbené jsou stanwellky také u nás, především díky pěknému designu a příznivým cenám. Můžeme říci, že firma Stanwell je založena na kreativ­ním designu předních dánských dýmkařských designérů, kvalitě dřeva a výborném řemeslném zpracování.
    Dýmky  Stanwell   rozpoznáme   podle výrazného kovového korunovaného písmene „S“ na náustku. Firma nabízí nesčetné množství tvarů a 10 typů povrchových úprav. Vedle základních modelů v hladkém a pískovaném provedení, vyrábí i modely se stříbrnými či mosaznými kroužky, dým­ky zdobené rohovinou nebo bambusem. Každý dýmkař si určitě mezi stanwellkami najde svoji favoritku, nebot má opravdu z čeho vybírat.


Oblíbené řady

    Pro ty kuřáky dýmek, kteří mají rádi velké tvary nabízí firma Stanwell velmi úspěšný typ dýmky Calabash (model 162), Hexagon (model 171), Facet (model 163), Viking (model 172) nebo oblíbený Rhodesian (model 173).
    Milovníci spíše klasických tvarů, drobnějších rovných dýmek sáhnou například po sérii Liverpool nebo si mohou vybrat z modelů číslo 11, 12 či 13. Právě model číslo 11 je typickým představitelem dánského designu 50. let, tedy za působení Sixtena Ivarssona.
    Pro vášnivé čtenáře a kuřáky dýmek je v prodeji série dýmek nazvaná podle pohádkáře Andersena. Jedná se o dýmky, které mají dva typy vyměnitelných náustků. Krátký pro běžné, každodenní použití a dlouhý pro čtení.Pro své sběratele a nadšence firma kaž­doročně připravuje jak výroční dýmku roku, tak i vánoční dýmku. Protože dýmky Stanwell mají ve světě velmi dobré jméno, rozhodli se dánští vlast­níci přijít s novou řadou dánských dýmko­vých tabáků právě značky Stanwell. Jedná se o kvalitní, lehce aromatické tabáky se jmény Stanwell Classic, Stanwell Vanilla a Stanwell Melange.
    Cenově se dýmky Stanwell pohybují v roz­mezí přibližně od 1000 do 4000 korun. Proto u stanwellek můžete koupit exkluziv­ní dýmku za velmi rozumnou cenu. Velký výběr modelů a tvarů, kvalitní provedení a cenová dostupnost to jsou ve zkrat­ce hlavní kvality této dánské firmy. Svědčí o tom i fakt, že stanwellky patří mezi nejob­líbenější dýmky a těší stále neutuchajícímu zájmu dýmkařů na celém světě.


Text: Michaela Koláčková
Foto: Rostislav Čuřík