Novinky letošního podzimu v dýmkách a tabáku

Dýmkové tabákyPo příjemně stráveném létě se počasí začíná opět propadat směrem k chladu a řada dýmkařů dostane chuť si k tomu podzimu vychutnat nějaký ten nový tabáček či zakouřit novou dýmku. Zahrádky ještě zůstávají na mnoha místech otevřené, tak proč ještě nevyužít poslední možnosti pokuřování venku na čerstvém vzduchu. Podívejme se co nám v oblasti dýmek a dýmkového tabáku přináší ten letošní podzim.
Dýmkové tabáky.
Nejprve zmiňme dva tabáky od anglických Samuel Gawith. První s názvem Jubilee 2012 svým názvem odkazuje na dvě výrazná výročí. Tím prvním je diamantové výročí královny Alžběty v Anglii a druhé výročí se týká 220 let vzniku tabákové manufaktury Samuel Gawith, který zůstal jako jeden z mála původních anglických výrobců tabáku až do dnešních dob. Tato limitovaná edice tohoto speciálního tabáku je spíše lehkou a jemnější směsí. Výběrové světlé Virginie s vyšším podílem přirozeného cukru, jsou smíchány společně s jemně sladkým černým Cavendishem.
Tato směs je velmi lehce ochucena šampaňským, stále však převažuje přirozený charakter tabáku, tak jak je tomu u Gawithů zvykem. Vhodný tabák pro sváteční příležitosti, kdy můžete oslavovat s tímto jedinečným tabákem od Gawithů a se sklenicí lehkých bublinek k tomu. Tabák se prodává ve dvou různých etiketách. Jeden má anglické vlajky (prosím neplést si s motivem anglických vlajek vzhledem k právě poběhlé olympiádě) a druhý obal má motiv výrazného diamantu na modrém pozadí. Vždy se jedná o stejnou tabákovou směs. Celosvětově se pak tato speciální směs prodává ve 3 motivech.

Dýmkové tabáky Samuel Gawith Jubilee
Další novinkou je skvělý tabák Samuel Gawith Black Forest, který již podle motivu na obalu dává tušit, že to bude o medu a lese. Ano, tento tabák je totiž ochucen pravým lesním medem, který dodává tabáku jeho velmi přirozenou a příjemnou chuť. Není totiž nad harmonickou kombinaci medu a přirozeného cukru v tabákových listech. Skvělý přírodní tabák bez chemie dává záruku na vynikající kuřácký požitek. Složení je pak nasnadě. Typicky se jedná o směs různých typů výběrových virginských listů, sladkého černého Cavendishe a tmavě hnědého Burley. Jemná příchuť a aroma lesního medu dodává směsi příjemnou chuť, která ovšem nepřebíjí přirozenou chuť tabáku. Tabák spíše střední síly, přestože u Gawithů bychom jej zařadili mezi jemnější směsi.
Pro letošní podzim tu máme také čtyři nové flaky pod hlavičkou Stanislaw pipe tobacco. Jde o flaky sice vyrobené v Hamburku, nicméně se dají zařadit spíše mezi typicky anglické a dánské flaky. Na tyto typy odkazují svými jmény. Irish Spring Flake, English Summer Flake, Scotish Autumn Flake a Winter Time Flake. Podívejme se podrobně na jednotlivé směsi.

Stanislaw English Summer Flake je klasický flake s přirozenou tabákově sladkou chutí, který je namíchán z výběrových Virginských tabáků Starého a Nového světa. Díky dlouhému zrání v lisu se odlišné části tabákových listů sjednocují do jednoho harmonického celku. Samozřejmostí je pomalé hoření, chladný kouř a příjemná tabáková a spíše jemnější chuť celé směsi. S tímto tabákem si můžete dokonale vychutnat kouření venku na zahrádkách nebo u chalupy.

Dýmkový tabák Stanislaw English Summer
Stanislaw Scottish Autumn patří mezi velmi jemné flaky. Je vyroben z výběrové Virginie, která díky dlouhému lisování má přirozeně zralý a přitom jemný charakter i aroma. Směs pomalu prohořívá a má chladný kouř. Přirozená chuť virginských tabáků, která je vhodná i k míchání s ostatními tabáky.

dýmkový tabák Stanislaw Scottish Autumn
Stanislaw Winter Time Flake byl vybrán pro zimní čas. Jedná se o flake latakiového typu, který je určen spíše pro zkušenější kuřáky dýmek. Do tohoto flaku byly slisovány výběrové tabáky virginského typu, které mají přirozený vyšší obsah cukru a prvotřídní kořeněná Latakie. Díky delší době lisování má tato směs přirozenou zralost. Výsledkem je pak na první pohled tmavý tabák s výborným přirozeně uzeným aroma a kořeněně sladkou chutí. Směs výborně prohořívá a dodává chladný kouř. Tabák spíše střední síly ocení především zkušenější dýmkaři typicky anglických směsí. Tabák do dýmky Stanislaw Winter Time
Stanislaw Irish Spring
V tomto lehce kořeněném flaku najdeme výběrové virginské listy, které byly smíchány s troškou Louisianského tabáku typu Perique. Perique dodává směsi jemně kořeněný charakter a přirozenou sladkost. Tento výběrový tabák se nechává zrát v sudech od šery, které mu propůjčují charakteristickou chuť i vůni. Větší procento Virginie dává této směsi přirozeně sladký charakter s jemnou nuancí Periqueu. Směs skvěle prohořívá a dodává chladný kouř. Tabáková směs plné chuti s typickou vůní Perique.
Dýmky
V oblasti dýmek přichází nejvíce novinek na předvánoční trh, ovšem již na podzim přilétají první dýmkařské vlaštovky.
Výroční dýmky jsou vždy limitované edice, kdy dýmka má ojedinělý nebo něčím ozvláštněný tvar, který v běžné produkci a sériích nevyskytuje. Řada těchto dýmek je vyhledávaným sběratelským artiklem, neboť s nimi většina kuřáků je již předchozí rok obeznámena, a pokud sbírají právě výroční dýmku dané firmy, vždy s napětím očekávají nový přírůstek. Podívejme se podrobněji na jednotlivé dýmkařské značky. Mezi velmi populární dýmky patří bezesporu irská firma Peterson. Letošní dýmka roku je obzvláště podařená. Je jím robustní tvar Apple s výrazným masivním, ale nanejvýš elegantním stříbrným kroužkem. Na kroužku je motiv výrazného symbolu dýmek Peterson – tedy psací písmeno P. Dýmku lze zakoupit ve vícero povrchových úpravách. Ovšem velmi elegantní je černé rustikové provedení, kdy je dýmka elegance sama, ještě navíc vydrží i trošku hrubší zacházení než v hladkém provedení. Nad touto klasikou zaplesá nejedno srdce dýmkařovo. Dokonalá dýmka v dokonalém provedení od Petersonů.
Klasický tvar také zvolili letos u Norimberské firmy Vauen. Jejich výroční dýmka má spíše klasický tvar bent, co ji ale ozvláštňuje, je zajímavě řešené stříbrné kruhové obruče u hlavičky dýmky. Tento stříbrný kruh koresponduje se stříbrným prstýnkem, který je stejného tvaru a tloušťky. Dýmka klasického tvaru díky tomuto prvku nabyla výrazný moderní dojem. Pro ty, kdo milují německou pečlivost a chtějí mít současně dýmku jako ozdobu. Dýmku roku od firmy Vauen můžete mít ve 3 povrchových úpravách, přičemž velmi hezky vypadá pískované tělo s hladkou obrubou hlavičky dýmky.
Dánové, tedy u Stanwellů, zvolili jako svou dýmku roku typicky dánskou dýmku. Tedy subtilnější hlavička s rovným tvarem pot, tentokrát bez jakéhokoli prstýnku. Jediný honosnější prvek na dýmce je stříbrná plaketka s nápisem Stanwell 2012. Výraznější akrylový náustek sice naznačuje trošku zdobnější prvek, ale jinak dýmka patří mezi ty jednodušší tvary. Otázkou je, zda čeští dýmkaři ocení dánskou jednoduchost nebo dají raději přednost robustnějším tvarům u jiných firem.
Na podzimním trhu už tedy lze nalézt pár velmi pěkných novinek jak v oblasti tabáku, tak i v oblasti dýmek. A co teprve na Vánoce. To budou velmi milá překvapení.

Text: Michaela Koláčková
Foto: Rostislav Čuřík