Vánoční dýmkové směsi a skvělé dýmky

Není nad poklidný vánoční večer, kdy si pravověrný dýmkař rozbalí novou vánočně vonící dýmkovou směs, nacpe si svou oblíbenou dýmku a začne si pomalu vychutnávat sváteční večer. Následující řádky vám možná pomohou vybrat tu nejlepší sváteční dýmkovou směs či dobrý a především kvalitní doutník

Každoročně touto dobou informujeme o novinkách z dílen světových dýmkařských značek, především o výročních dýmkách roku a vánočních tabákových směsích. Dnes bychom se chtěli také zaměřit na luxusnější dýmky, které mají svůj původ v Čechách a na Moravě. Ale nejprve se podívejme do světa.

 Tak jako každý rok, i letos vydává dánská firma Stanwell svou dýmku roku. Stanwell Pipe of the Year 2007 se vždy vyrábí ve dvou provedeních. Dražší varianta má černou, hladkou povrchovou úpravu a ta levnější dýmka je v černém rustiku. Leošní dýmka roku od designéra Toma Eltanga byla volně inspirována tvarem buldog (má spíše rovnější provedení). Eltang si pohrál s tvarem a vytvořil pohledově lehkou a moderní dýmku. Dýmka je zdobena stříbrným kroužkem a elegantním stříbrným kováním v oblasti spoje troubele a náustku. Dýmky Stanwell můžeme zajisté zkombinovat s vynikajícím tabákem W. Ø. Larsen Edition 2008. Opět se jedná o dánský tabák firmy Orlik, který má nový název pro již každoroční výroční tabák v typické oválné plechovce Edition. Pro letošní rok byla zvolena směs složená z výběrových tabáků vyzrálé Virginie, lahodného Burley a delikátního černého Cavendishe. Sladká vanilka, kvalitní brandy a tropické ovoce završují tuto dokonalou směs. Exklusivita tabáku W.Ø. Larsen Edition 2008 je podtržena výběrovými lístky bílé růže.

Další novinkou v této oblasti je výroční dýmka z irské firmy Peterson. Pro letošní rok firma zvolila klasický a elegantní tvar panel billiard. Letošní dýmka roku – Peterson Pipe of the Year 2007 –  má výrazné stříbrné kování v královském irském stylu, ve kterém najdeme umístěn nádherný, jemný keltský motiv. Dýmku lze koupit v příjemném podzimním odstínu hnědé barvy a v elegantní černé barvě. Dýmka je opatřena typickým petersonovským náustkem.

Na pultech našich obchodů najdeme i unikátní dýmky českých výrobců, které se směle mohou měřit s dýmkami zavedených zahraničních značek. Tak například originální dýmky s názvem Jan Pipes či Celtic Tobacco si naši předvánoční pozornost určitě zaslouží.

Jan Pipes

V Kostelci nad Černými Lesy se nachází firma Jan Pipes patřící Janu Kloučkovi, která od roku 1999 úspěšně vyrábí dýmky.

Jan vyrábí dýmky nejen standardního charakteru, ale i vynikající designové dýmky neotřelých tvarů. Často se jedná o masivnější kusy dřeva s hladkou povrchovou úpravou a dokonalými kuřáckými vlastnostmi. Tyto dýmky se velmi dobře hodí ke kouření aromatizovaných tabáků. Vhodným tabákem může být výroční tabák německé firmy Kohlhase & Kopp Limited Edition 2008. Tato vynikající tabáková směs je složena z výběrové zlaté Virginie, dvakrát fermentovaného černého Cavendishe a Burley. Celkově je směs harmonicky aromatizována ledovým vínem.

Dýmky Jana Kloučka mají výrazné tvary, dokonalou povrchovou úpravu a příjemné stříbrné zdobení u exkluzivních kusů. Dýmky jsou inspirovány architekturou, věcmi či lidmi kolem nás. Všechny modely mají výrazný tvarový motiv, na který odkazuje i samotný název dýmky. Jan vždy respektuje kuřáckou kvalitu svých dýmek. Prvotní je u dýmek Jan Pipes užitková hodnota každé dýmky a jako bonus je následně brán ojedinělý a originální tvar. Můžeme říci, že dýmky Jan Pipes jsou tvarově něco mezi barokem a funkcionalismem. Jednou z nejoblíbenějších sérii, zejména v zahraničí, jsou dýmky „Gaudi Dreams“, které jsou volnou inspirací na Gaudiho architekturu v Barceloně.

V současnosti najdeme na pultech našich obchodů dýmku s názvem Italian Silhuette či Wankel Asymetric nebo dýmku ve tvaru sofistikované ryby s názvem Orca či polokouli naší země s názvem Globe. Při pohledu na tyto dýmky může člověk zapojit svou vlastní fantazii, co mu konkrétní tvar asociuje. Určitě se však jedná o nádherné a jedinečné dýmky, které se stanou zaslouženým klenotem v každé dýmkařské sbírce. Ve firmě Jan Pipes rozlišují následující kategorie u hladkých dýmek: „VO“, „VS“, „XO“ a konečně „VSOP“, která je nejvyšší známkou a touto kategorií je označeno to nejlepší z dílny Jan Pipes.

Celtic Tobacco

Firma Celtic Tobacco se nachází nedaleko Třeště, kde její majitel Dušan Doubek vyrábí své originální dýmky. A nejen je. Pan Doubek má úžasný cit pro materiál a dřevo především. Vyrábí nejen milované dýmky, ale i humidory a další kuřácké doplňky. Originální dýmky Dušana Doubka jsou inspirovány především keltskou kulturou. Jmenují se  Tuatha de Dannnan, což ve volném překladu z irské mytologie znamená „Lidé bohyně Danu“. Jedná se o dýmky volných tvarů, free handů, které jsou zajímavě zdobeny kroužky z různých materiálů, většinou je to stříbro a různé typy dřev, například oliva, buk, briar, kořenice amboiny. Většina dýmek je vyrobena z velkého kusu briaru té nejvyšší kvality. Dýmky se velmi pěkně drží v ruce a mají skvělé kuřácké vlastnosti. Dýmky s robustnějším dřevem na hlavičce jsou předurčeny pro kouření silnějších tabákových směsí, například latakiového typu. Oblíbeným prvkem pana Doubka je zdobení dýmek pomocí masivnějšího stříbrného kování typu spigot. Tyto dýmky se nebudou lámat v čepu a krčku. Stříbro na těchto dýmkách proto plní i ochranitelskou funkci, nejen tu estetickou. Každá dýmka z dílny Dušana Doubka je jedinečným originálem. Jsou vyrobeny s pokorou k materiálu, vždy je využívána struktura dřeva, plameny, velikost. Tyto dýmky mají svého přírodního keltského ducha. Ty nejlepší dýmky z rukou Dušana Doubka jsou samostatně keltsky pojmenovány podle osoby z lidu bohyně Danu. Pro ty, kteří chtějí dýmku s duchovním rozměrem, budou dýmky pana Doubka tím nejlepším dárkem.

Dýmky Dušana Doubka jsou rozděleny podle počtu bodů, vyražených na dýmce v hladké povrchové úpravě. Přičemž jedna tečka je nejhorší a šest teček mají ty nejlepší dýmky s dokonalým dřevem. Dýmky jsou značeny na náustku drobným stříbrným erbem s keltským křížem.

K přírodním dýmkám se výborně hodí dánské tabáky typu Mac Baren. Novinkou této dánské firmy je vynikající tabák Mac Baren No.8 Limited Edition. Tato ojedinělá směs je tvořena ručně sesbíranými a pečlivě namíchanými tabáky z vyzrálé Virginie, jemného Cavendishe a kvalitních Burley tabáků. Při kouření má tabák chuť exotického ovoce s podtónem sladkého koření. Tato směs je určena všem tabákovým gurmánům.

Na poli doutníkovém lze najít několik novinek. Tak především jsou to doutníkové edice zavedených značek. Například tu máme doutníky z Dominikánské republiky Don Diego Aniversario. Z této edice bych doporučila doutník Don Diego Aniversario Robusto. Tento doutník se skvěle hodí ke svátečnímu večeru. Jemná chuť tohoto precizního doutníku má téměř harmonický charakter. Ve známém americkém časopise Cigar Aficionado dostal tento doutník v „ratingu“ plných devadesát jedna bodů. Z novějších přírůstků ručně dělaných doutníků jmenujme například Nat Sherman či Elisabeth Cigars. Více informací můžete najít na webových stránkách firmy Mostex či přímo ve specializovaných tabákových obchodech. Vybírejte především kvalitu, protože pouze kvalitní doutník či dýmková směs zaručeně potěší srdce každého milovníka vyšší kultury kouření.

Text: Michaela Koláčková

Foto: Rostislav Čuřík