Trápení s doutníky

Vlhké doutníky jsou vzácné a originální exempláře, které vyžadují naši stálou pozornost, V případě, že něco zanedbáme, mohou nastat nepříjemné potíže.

Jak už jsem se zmiňovala v předchozích článcích, vlhký doutník musí být skla­dován v odpovídajících podmínkách, v 70-75 % vlhkosti při pokojové teplotě.

Doutníky, které nebyly skladovány při správné vlhkosti mohou být různě po­škozeny.

Vysušené doutníky

Doutník, který při lehkém stlačení mezi dvěma prsty pruží, je suchý a může ce­lý prasknout nebo se začne lámat a drolit krycí list; takový přesušený doutník ne­kouříme, protože by nám mohl celý puknout. Není třeba však nad ním lámat hůl. Pokud není na povrchu nijak moc poškozen, můžeme jej ještě zachránit, Doutník opatrně vložíme do humidoru, kde jej necháme přibližně týden ve vlhkosti cca 60 %. Během dalšího týdne zvyšujeme vlhkost na 70 až 75 %. Za tři týdny je opět ve výborném stavu a můžeme jej kouřit. Velmi záleží na stupni vlhkosti, v níž se doutník původně nacházel, někdy je „zachráněn“ i za kratší dobu.

Doutníky s malými kulatými otvory

Zjistíme-li, že krycí list doutníku je proděravěn, vězte, že jej napadl tabákový brouk Lasiderma serriorne, respektive jeho larva. Takový doutník je třeba oka­mžitě zničit, aby brouk nenapadl i ostatní doutníky v humidoru. Preventivně je dobré všechny ostatní doutníky z humidoru či krabice, kde byl brouk objeven, za­balit do igelitového sáčku se suchým zipem a na tři dny vložit do mrazáku. Po třech dnech je opatrně vyjmeme a necháme odpočinout při pokojové teplotě. Poté je vrátíme zpět do vydezinfikovaného a provzdušněného humidoru.

Doutníky s tmavě zelenými skvrnami

Takto zabarvený doutník byl špatně skladován při příliš velké vlhkosti a je na­paden plísní. Doutník se musí vyhodit. Pokud jej naleznete v humidoru, znamená to, že jste překročili předepsanou vlhkost a musíte ubrat vodu ve zvlhčovači, při­lít více antibakteriální tekutiny a nechat humidor provzdušnit několik hodin.

Doutníky s bílým práškem na povrchu

Takovému doutníku říkáme, že kvete. Prášek vzniká krystalizací olejů v tabáku, avšak prášek doutníku nijak neškodí. Lze jej opatrně setřít houbičkou či kartáč­kem. Někteří kuřáci dokonce takové doutníky vyhledávají pro údajně lepší chuť.

Výše jmenované popisy možná leckoho odradí od nákupu vlhkých doutníků a raději zůstane věrný suchým doutníkům s nimiž nejsou žádné starosti. Ale věz­te, že námaha a čas, kterou doutníkům věnujete se vám při nádherném chuťo-

vém požitku mnohonásobně vrá­tí.

Jak vybrat kvalitní humidor

Pokud jste se rozhodli, že už vás nebaví kupovat si doutník po jed­nom kuse a chtěli byste si koupit vlastní humidor, máme pro vás několik rad:

Již při otevření humidoru rozpo­známe kvalitu podle přesných vnitřních spár. Nikde nesmí být vi­dět stopy po lepidlu. Vždy je lepší si vybrat humidor, který je vyložen cedrovým dřevem. Zevnitř nesmí být nikde lakován.

U humidoru ve tvaru dřevěných kazet či kabinetů by se víko mělo zavírat svou vlastní vahou, aby se humidor pevně uzavřel. Neměl by se však uzavírat hermeticky. V hermeticky uzavřeném prostře­dí doutníky plesnivějí a zatuchají. Měli bychom také pamatovat na velikost humidoru dle našich vlastních potřeb. Pokud máme oblíbenou velikost doutníku Corona, zvolíme raději menší velikost. Naopak u velikosti Churchill budeme po­třebovat více prostoru v humidoru. Ideální je humidor s různými přihrádkami a přepážkami, které nám umožňují oddělit jednotlivé velikosti, popřípadě znač­ky. Přepážky nám ulehčí také manipulaci s doutníky.

Vždy je lepší koupit humidor, který obsahuje nejen zvlhčovací zařízení, ale i vhl-koměr. Mechanické vlhkoměry vypadají nádherně, ale digitální jsou přesnější.

Při nákupu humidoru nezapomeňte také na antibakteriální tekutinu, která ne­jenže zabraňuje plísním, ale také rychlému odpařování vody ze zvlhčovače.

Michaela Koláčková